Tintagel’s 21-month unbeaten league record over after 64-run home defeat to Roche

By The Post in Cricket

Saturday, June 3

LWC Drinks Cornwall Cricket League

ECB Cornwall Premier League

Hayle — Penzance 238-8 (G Smith 68, J Paull 44no, C Purchase 37, K Collins 20; J Franklin 3-44, G Lawrence 2-31), Hayle 147 (J Maritz 46, T Riggall 25; N Pobega 3-34, R Edwards 2-14, G Smith 2-19, B Wadlan 2-24). Penzance (20 points) beat Hayle (six) by 91 runs.

St Austell — St Austell 205-4 (M Bone 108no, A Bone 52), Falmouth 191 (S Kellow 40, E Osner 33, S Churcher 26, C Whittaker 21; M Bone 3-40, G Bone 3-41). St Austell (20 points) beat Falmouth (six) by 14 runs in a match reduced to 35 overs.

St Just — Redruth 215-8 (T Whiteford 99, N Hambly 38; G May 3-25, H Medhurst 2-44),

St Just 216-9 (K Walters 52, G Edwards 33, H Medhurst 29, B Brooks 25, G May 23; N Alexander 3-37, C Johnson 2-41). St Just (19 points) beat Redruth (nine) by one wicket off the last ball.

Truro —

Grampound Road 132 (D Hoskings 40, J Mathys 34, M South 22; T Sharp 4-13, N Ivamy 2-20, D Brent 2-40), Truro 133-2 (T Wyatt 39no, T Sharp 31, C Miles 31no). Truro (20 points) beat Grampound Road (three) by eight wickets in a match reduced to 45 overs.

Werrington — Helston 149 (D Jenkin 47, S Jenkin 24no, B Rule 22; I Worsnip 3-18, B Smeeth 3-19, D Warne 2-26), Werrington 146-9 (A Hodgson 34, M Hodgson 30; D Jenkin 3-25, B Bury 2-30, G Tregenza 2-31). Helston (16 points) beat Werrington (seven) by three runs in a match reduced to 30 overs.

County Division One

Callington — Wadebridge 196 -3 (J Maycock 90, C Morse 62 no, M Jolliffe 22), Callington 173-9 (A Libby 49, C Coates 31; C Morse 4-33, A Gill 3-27), Wadebridge (18 points) beat Callington (five) by 23 runs in a game reduced to 23 overs.

Camborne — Camborne 251-9 (N King 71, S Hosking 42, S Masher 37, L Weeks 24; J Duke 2-36, N Adams 2-51, D Johns 5-39), Werrington 195-9 (D Webber 46no, B Jenkin 33, N Adams 25; S Masher 3-34, R Downing 3-43). Camborne (19 points) beat Werrington (eight) by 56 runs.

Ludgvan — Troon 192-7 (L Goldsworthy 90, S Patel 28; G Kwatsha 4-21), Ludgvan 102 (K Stevens 37; W Eva 3-12, J Goldsworthy 2-11, L Goldsworthy 2-14, A Rodda 2-15). Troon (19 points) beat Ludgvan (five) by 90 runs.

Newquay — Gorran 66 (R Clark 20; J Hancock 4-23, Alex Bicknell 4-34), Newquay 70-5 (T Eggins 23no, J Crane 20; R Clark 3-25, C Gilbert 2-23). Newquay (18 points) beat Gorran (three) by five wickets.

Roche — Rosudgeon 169-9 (B Ellis 38, J Stephens 33, J Williamson 33; J Chaffin 4-26, C Rowe 3-15), Roche 152-9 (A Trudgeon 29, D Burnett 22; C Harrison 3-17, Matt Jacka 3-25). Rosudgeon (18 points) beat Roche (seven) by 17 runs in a match reduced to 40 overs.

St Minver — Lanhydrock 227-9 (C Rowe 52, B Attfield 41; T Trethewey 35, J Carter 21, J Harris 20; C Hawken 2-26, R Hawken 2-41); St Minver 147 (C Wilson 52, R Pooley 26; C Rowe 2-8, B Attfield 2-18, J Harris 2-30). Lanhydrock (20 points) beat St Minver (seven) by 80 runs.

Division Two East

Bude — Bude 206-9 (W Rumble 41, T Hall 36, A DeRosa 26; S Riddle 2-23, R Holloway 3-24), Callington 123 (L Cosgrove 27, L Hunn 36no; J Findlay 2-10, A DeRosa 2-26, P Williams 4-39). Bude (20 points) beat Callington (seven) by 83 runs.

Grampound Road — Launceston 298-7 (M Bolt 44, D Tilley 66, S Pengelly 85, R Mutch 49; R Thomas 2-45, C Dalby 3-58),

Grampound Road 115 (C Willet 25, J Key 27; P West 3-42, R Mutch 2-16, S Pengelly 3-5). Launceston (20 points) beat Grampound Road (five) by 183 runs.

Luckett — St Blazey 151 (P Carne 20, T Crapp 70, A Thomas 39; A Brenton 2-20, J Hoskin 3-15, M Southcott 3-11, R Piper 2-32), Luckett 152-5 (A Brenton 92, A Hoskin 25). Luckett (20 points) beat St Blazey (five) by five wickets.

South Petherwin — Boconnoc 207-4 (M Blake 110, J Niblett 26; P Pridham 2-52),

South Petherwin 163-8 (P Clements 43no, A Warne 32; P Keshan 2-22, J Walters 2-27, K Spencer 2-29). Boconnoc (19 points) beat South Petherwin (six) by 44 runs in a match reduced to 44 overs.

Division Three East

Gorran — Gorran 376-5 (H Blamey 156no, K Harris 101, O Matthews 36, D Kendall 26; D Colwill 2-64, M Budge 2-75), Luckett 128-7 (D Piper 38, I Roberts 29; M Liddicoat 3-13).

Gorran (18 points) beat Luckett (five) by 248 runs in a match reduced to 40 overs.

Tideford — Tideford 240-8 (A Ramsden 68no, A Luiten 41, D Robotham 27, S Davy 26; N Ward 3-54, N Oldaker 2-51), Werrington 59 (C Anderson 5-17, M Ashton 3-6). Tideford (20 points) beat Werrington (five) by 181 runs in a match reduced to 35 overs.

Tintagel — Roche 218-8 (H Trethewey 64, P Theunissen 36, I Trudgeon 29; J Seldon 5-42), Tintagel 154 (J Seldon 49no, G Uglow 47; P Trethewey 5-44, P Theunissen 2-22, H Trethewey 2-23).

Roche (20 points) beat Tintagel (seven) by 64 runs.

Division Four East

Bugle — Bude 197 (J Snell 100, M Taylor 21; N Toms 4-47, M Hutchings 2-28), Bugle 162 (N Toms 39, P Gribble 26, N Couchman 25; T Scown 4-38, Mark Whitefield 3-36, G Moore 3-31).

Bude (19 points) beat Bugle (nine) by 35 runs.

Delabole — Delabole 107 (D Burnard 40; J Greening 4-27, B Hutchings 3-16, S Stacey 2-21), Holsworthy 111-2 (J May 58no, R Walter 41no; J Blanchard 2-29). Holsworthy (20 points) beat Delabole (three) by eight wickets.

Duloe — St Minver 125-6 (S Hocking 45no, A Cock 22, S Hawken 21; K Maslen 3-20), Duloe 126-0 (A Conway 80no, C Goldthorpe 40no). Duloe (18 points) beat St Minver (three) by ten wickets.

Launceston — Newquay 158-8 (T Rhodes 28, T Jefferys 24, S Millatt 23no; D Cox 5-21, M Bloomfield 2-37), Launceston 164-3 (J Hake 50, S Keighley 33no, J Dawe 20). Launceston (19 points) beat Newquay (four) by seven wickets.

Division Five Gannel

Boconnoc — Boconnoc 117 (K Sturgess 42, J Sleep 20; B Lane 5-24), Tintagel 121-2 (D Jones 57, S Roach 20). Tintagel (20 points) beat Boconnoc (three) by eight wickets.

Division Five Tamar

Callington — Launceston (20 points) beat Callington (zero). Callington conceded.

Milton Abbot —

Milton Abbot 185-6 (P Crocker 83, C Helyer 20; M Humphries 2-41, M Everett 2-25), Tideford 150-6 (J Cope 33, A Ellacott 28no; P Williams 3-14, T Rickard 2-27). Milton Abbot (17 points) beat Tideford (six) by 35 runs in a match reduced to 36 overs.

St Stephens (Saltash) — St Stephens (Saltash) 133-6 (C Marsh 48; G Jefferis 3-31, P Lees 2-25), Gunnislake 80-9 (A Dore 3-12, B Lugger 3-16, S Court 2-28).

St Stephens (Saltash) (17 points) beat Gunnislake (five) by 53 runs in a match reduced to 36 overs.

Werrington —Werrington 201-3 (N Dennis 115, A Howgill 23), South Petherwin 202-0 (T Gerry 108no, N Gerry 74no).

South Petherwin (16 points) beat Werrington (five) by ten wickets.

Sunday, June 4

Cornwall Women’s League

Truro — Launceston 173-4 (C Phillips 52, M Zillwood 30no, M Bond 26; L Forbes 2-27), Truro 116-4 (L Harper 44, T Heayn 25no). Launceston (17 points) beat Truro (five) by 57 runs.

Other Results

Wednesday, May 31

Hawkey Cup (quarter-finals)

Werrington — Wadebridge 94 (C Morse 34; S Hockin 3-6, M Robins 3-7), Werrington 96-2 (M Robins 44no, A Hodgson 23). Werrington beat Wadebridge by eight wickets.

Callington — St Minver conceded to Callington.

Division Two T20 Cup (Group A)

Launceston — Bude 178-5 (M Mansbridge 52, G Wint 51, T Hall 25; A Taylor 2-28, K Worth 2-28), Launceston 117 (S Pengelly 26, D Tilley 22, M Bolt 20, K Worth 20; M Taylor 4-48, M Williams 3-3). Bude (5 points beat Launceston (1 point) by 61 runs.

Add Comment

Add Your Comment

You don't need an account to leave a comment

By posting your comment you agree to our T & C